Polska Wikipedia dodaje OSM

Wcześniej pojawiła się na tym blogu informacja o tym, że trzy wersje językowe Wikipedii zintegrowały ze swoimi hasłami interfejs mapy OpenStreetMap. Dziś, po dyskusji wikipedystów, dołączyła do nich także polska Wikipedia. Dyskusja nie była jednostronna, a więc można jeszcze oczekiwać zmian, ale wstępnie opcja “pokaż mapę” jest dostępna przy wszystkich hasłach, których autorzy podali koordynaty opisywanego obiektu. Takich haseł jest w polskiej Wikipedii na dziś 56 tysięcy (z 758 tysięcy wszystkich artykułów po polsku), a po uwzględnieniu odwołań do tłumaczeń haseł na inne języki (tzw. interwiki), które z kolei mają przypisane współrzędne brakujące w polskim haśle, mamy aż 235 tysięcy par współrzędnych. Czytając jeden z tych artykułów w prawym górnym rogu, na prawo od tytuły strony, wyświetlają nam się koordynaty i link rozwijający mapę. Na mapie zaznaczone są różnymi ikonkami punkty o których przeczytać można w encyklopedii (ikonki są różne dla miejscowości, wydarzeń historycznych, instytucji, atrakcji turystycznych itp.)

Oprócz drobnego ułatwienia przeglądania encyklopedii po polsku jej czytelnikom, ta nowa opcja ma szansę w małym stopniu zwrócić uwagę polskich czytelników na projekt OpenStreetMap, na to jak łatwo wykorzystać mapę na stronie internetowej i z pewnością równierz na stan mapy w ich okolicy, a tym samym może skłonić ich do dodania brakujących fragmentów.

Interfejs pozwala też wybrać widok zdjęć z najbliżej położonych artykułów hasłowych.

Problem toponimów na mapie odpowiednich dla języka czytanego artykułu, który sygnalizowałem, rozwiązano częściowo. Przy dużym powiększeniu nadal będziemy widzieli nazwy terenowe w języku lokalnym, ale przy niższych poziomach zoom, wszystkie nazwy będą po polsku.

Tags: , ,

Leave a Reply