Szczecin najbardziej kompletnym miastem

Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Szczecina, stał się on prawdopodbnie najlepiej zmapowanym polskim miastem w OpenStreetMap, i jednym z kompletniejszych w Europie Centralnej. Zastrzyk danych, który otrzymał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, jest wynikiem zezwolenia przez Urząd na wykorzystanie miejskiego serwisu GIS w pracy nad naszą mapą. Dotyczy to warstwy zdjęć lotniczych w wysokiej rozdzielczości (ok. 15cm na piksel) oraz warstw danych, dostępnych przez przeglądarkę www. Korzystając z tych zasobów, w OpenStreetMap zmapowane zostały wszystkie brakujące punkty adresowe, obrysy budynków wraz z ich wysokościami i innymi atrybutami oraz drzewa. W tym momencie uzupełnione tymi danymi jest już szczecińskie Lewobrzeże. Praca nad drugą połową miasta jeszcze trwa, bo mimo dostępu do mapy Urzędu przez www, nie jest to proces szybki ani prosty.

Szczecin w OpenStreetMap

Diagram heat-map pokazujący zagęszczenie drzew

“Kompletność” mapy jest trudna do ustalenia w sposób ścisły, ponieważ zależy od wielu czynników. Jednak możemy mówić o kompletności ilościowej i jakościowej w zakresie konkretnego rodzaju danych (warstwy), jak siatka ulic, rzeki, adresy czy sklepy. Obszar gminy Szczecin ma szansę być pierwszym kompletnym obszarem pod względem adresów w Polsce.

Podobne pozwolenie otrzymali mapowicze we Wrocławiu od Urzędu Miejskiego, który również utrzymuje swój internetowy serwis mapowy i świetnej jakości zdjęcia lotnicze. W Polsce takimi serwisami dysponują jeszcze inne miasta i jest szansa, że niektóre z nich również będą otwarte na współpracę.

W Europie podobnym źródłem dysponują już mapowicze we Francji, którzy otrzymali pozwolenie na wykorzystanie strony internetowej biura katastru, pokrywającej większość kraju. W Danii natomiast zaimportowano adresy w całym kraju w sposób automatyczny, lecz bez obrysów budynków.

Niestety zupełnie niechętny do współpracy okazał się Warszawski BGIK. Mimo braku pozwolenia na wykorzystanie jakichkolwiek jego danych w OpenStreetMap, oficjalnie ze względu na otwartość projektu na wykorzystania komercyjne, to samo Biuro pracuje dziś nad udostępnieniem swoich danych serwisowi Google Maps. Niebawem otrzymać on ma gotowe dane o obrysach budynków w stolicy. Mamy nadzieję, że obecność OpenStreetMap wpłynie na otwartość tych urzędów.

Tags: , , , , , , ,

7 Responses to “Szczecin najbardziej kompletnym miastem”

 1. Oleś says:

  Szczecin może jest kompletny, ale akurat blok w którym mieszkam (Wiosny Ludów 63) jest przy uliczce, która na mapie jest zaznaczona jakieś 200 m wcześniej.

 2. Uliczka ta była dawnym importem z UMP, teraz poprawiłem jej przebieg. Na przyszłość zapraszam do poprawiania znalezionych błędów, w końcu po to ta mapa jest edytowalna.

 3. [...] Zobacz resztę artykułu: Szczecin najbardziej kompletnym miastem « OpenStreetMap i okolice [...]

 4. ChristianoN says:

  I see you are sharing valuable articles here. It deserves a wider audience, do you know that in one click you can spread your blog to 703 social sites ? It will bring massive traffic to your site. Just search in google for – k2 seo services – for more info

 5. TommyK says:

  Guys you should try dzaine money making system – brings me some good cash, just google it

 6. 73GregoryW says:

  Hi, it’s hard to find blog.openstreetmap.pl in google, i found it on 14 spot, you should build some high quality backlinks, i know what can help you, simply search in google for – edaya traffic increase

 7. 7JustinP says:

  I like to read blog.openstreetmap.pl but i noticed that it’s hard to find your website’s posts in google, i found this article on 19 spot, you should do on-page SEO optimization, if you don’t have any SEO knowledge you should use dedicated SEO plugin for wordpress blogs, it can do all the optimization for you, you can increase traffic even 10 times when your posts move to google top 10 search results, simply search in google for – juuri13 wp SEO advice – for more info

Leave a Reply